חזון לחברת מופת

תמצית החזון

אנחנו רוצים לחיות בחברה שבה הערך העליון הוא שְׁלוֹמוּת (well being). זה כולל בריאות פיזית, בריאות נפשית, שיגשוג ואיכות חיים. קראו עוד על הגדרת המונח כאן.

אנחנו רוצים לחיות בחברה שמתמקדת לא רק בהישרדות פיזית חומרית, אלא גם בשיגשוג נפשי ורוחני. תרבות ששואפת לעזור לאנשים לממש את הפוטנציאל שלהם – האישיותי, הערכי, והיצירתי.

על יצירת החזון

חזון לחברת מופת מתאר תמונה של החברה שאנו שואפים ליצור.

מטרת החזון לעורר כמיהה ותקווה לחיים טובים יותר בחברה מתוקנת, ולמקד את הכיוון שבו אנו רוצים להתקדם.

אנו מכירים בכך, שלמרות הדעות השונות שלנו, לכולנו אכפת כלפי החברה, המדינה והעולם, ויש לנו רצון טוב לפעול יחד מתוך שיתוף פעולה כדי לשכלל את החזון ולפעול להגשמתו.

אנו שואפים לכך שכמה שיותר אנשים יקראו את החזון הזה, יביעו את דעתם לגביו, יציעו כיצד ניתן להוסיף ולדייק אותו, ויצטרפו אלינו מתוך שאיפה לחולל שינוי משמעותי בחברה ובעולם.

חברה ערכית

בחברת מופת, אנשים חיים ומתנהלים על פי מערכת ערכים הכוללת: הוגנות, חמלה, ריבונות אישית, היגיון, וערכים חיוביים נוספים.

  • לאנשים אכפת מכלל האנשים בחברה ובעולם ולא רק מעצמם ומהמשפחה / קהילה / עם / מדינה שלהם. ובפרט, אכפתיות כלפי החלשים בחברה ומוכי הגורל.
  • אנשים מתייחסים זה לזה בהוגנות, כבוד הדדי, סובלנות, התחשבות, טוב-לב, חמלה ונדיבות.
  • ללא אלימות, דיכוי, עריצות, כוחניות, כפייה, אפליה, ניצול, רמאות, או מניפולציות.
  • חילוקי דעות וסכסוכים נפתרים בדרכי שלום, משא ומתן, ותרבות דיון, ולא בכוחניות.

מוסדות חברתיים

בחברת מופת, המוסדות החברתיים מתבססים על מערכת הערכים ולא על נורמות מזיקות הקיימות היום בחברה.

חינוך

  • מוסדות החינוך וההשכלה מעודדים אוטונומיה אישית ויצירתיות, מלמדים איך ללמוד, וכישורי חיים למאה ה-21. תוכניות הלימודים מותאמת אישית לכל תלמיד/ה.
  • יש שאיפה להעניק הזדמנויות לימודים לכולם, מתוך הכרה בכך שהגדלת רמת ההשכלה באוכלוסיה מביאה תועלת לכולם. לדוגמה, ככל שיותר אנשים יודעים כיצד לחקור ולפתח פיתוחים בתחום הרפואה, כך כלל האוכלוסיה יכולה ליהנות משירותי בריאות מתקדמים יותר.

בריאות

מערכת הבריאות שמה דגש על רפואה מונעת, רפואה הוליסטית המתייחסת לכלל התחומים של בריאות האדם ולא רק לסימפטומים ומחלות, יצירת מסגרות שעוזרות לאנשים ליישם אורח חיים בריא (תזונה, פעילות גופנית, מדיטציה, מניעת עישון והתמכרויות, ועוד), ורפואה מותאמת אישית.

תקשורת

בחברת מופת, ערוצי התקשורת (חדשות, עיתונות) הם אמינים, אובייקטיביים, פועלים לפי אתיקה, ללא הטיה, אינטרסים וסנסציות.

כלכלה

בחברת מופת, המערכת הכלכלית והמונטרית תומכת בשְׁלוֹמוּת (well being) של כולם ולא רק של בעלי הממון. הכלכלה ברת קיימא אקולוגית ולא מחריבה את הפלנטה.

ממשל

בחברת מופת, האזרחים שולטים בממשל, ולא להפך. הממשל פועל לטובת כלל האזרחים ולא רק לטובת מקורבים וקבוצות לחץ. הממשל מתנהל לפי ערכים של שירות האזרחים, אכפתיותת לכלל, שוויון בפני החוק, הוגנות, שקיפות, טוהר מידות. ולא לפי ערכים של כח, כסף, וכבוד.

אכיפה ומשפט

  • בתי המשפט מחליטים החלטות על פי ערכים של הוגנות ולא באופן טכני לפי חוק. הם תומכים ביישוב סיכסוכים עד כמה שניתן דרך גישור ומו"מ במקום מאבקים. כולם מקבלים יחד מכבד והוגן, ואין העדפה של מקורבים לשילטון או עשירים שיכולים לממן עורכי-דין מתוחכמים.
  • המשטרה ממקדת את מרבית מאמציה במניעה ואכיפה של פשעים חמורים ומזיקים, ואינה נטפלת לאזרחים שאינם פוגעים באף אחד אחר (כגון עישון קנאביס או הפגנה). המשטרה מקפידה להתייחס לכל אחד בכבוד, ולאכוף את החוק ללא אפליה לטובה של מקורבים או אפליה לרעה של קבוצות חלשות.
  • בתי הסוהר אינם עוסקים בענישה אלא בטיפול פסיכולוגי וסוציולוגי מיטיב, ועזרה לאנשים להפוך להיות אנשים שתורמים באופן חיובי לחברה.

מוסדות חלופיים

ראו גם: מוסדות חברתיים חלופיים