חזור ל פרוייקטים

ערוץ תקשורת חלופי

הקדמה

אחד הסעיפים בחזון לחברת מופת מציין כי ערוצי התקשורת (חדשות, עיתונות) יהיו אמינים, אובייקטיביים, פועלים לפי אתיקה, ללא הטיה, אינטרסים וסנסציות. מכיוון שהיום ערוצי התקשורת רחוקים מאוד מכך [קישור], אנחנו רוצים ליצור גוף תקשורת שפועל בהתאם לחזון הזה ולמערכת הערכים.

הערוץ ישדר תוכניות שמקדמות את התכנים שלנו. בפרט: תוכניות שמנתחות אירועים אקטואליים באופן אחר לגמרי ממהדורות החדשות הקיימות, תוכניות עם תכנים חינוכיים, והפקות דרמה שמשקפות את מערכת הערכים במקום בידור שטחי, אלימות, תרבות צריכה, ותכנים בעייתיים אחרים שקיימים היום בערוצי הטלויזיה.

הבעיות בתקשורת הממסדית

להלן שיחה על הבעיות בתקשורת הממסדית, והתחלה של פתרונות. השיחה מתרחבת לנושאים קשורים – מודעות של הציבור, חשיבה ביקורתית, חינוך, תרבות, ממשל, ועוד.

מהדורות החדשות

אם אדם היה מדבר ומתנהג כמו מהדורת חדשות, היו מאשפזים אותו בבית חולים פסיכיאטרי על הפרעות נפשיות קשות. מהדורות החדשות מתרכזות בדיווחים סנסציוניים כמעט רק על דברים רעים, אלימות, דיונים נוירוטיים והפחדות שיוצרות סטרס, חרדות וטראומה.

בניגוד לכך, מהדורות החדשות בחברת מופת אמנם יכילו גם דיווחים על בעיות, אבל מתוך דיון בוגר וענייני שנועד להתמודד ולמצוא פתרונות מועילים. כמו כן, הדיווחים יתנו תמונה מאוזנת של הדברים שמתרחשים בחברה, כולל דיווחים על מעשים טובים שאנשים עושים, חידושים מעניינים במדע וטכנולוגיה, ועוד.

יש עוד הרבה מה לכתוב על כך. בינתיים, הנה כמה סירטונים פארודיים על מהדורות החדשות מתוך אתר החדשות הסאטירי The Onion. הסירטונים מראים עד כמה מהדורות החדשות מגוכחות (שימו לב גם לטקסטים ב"פס עדכוני החדשות" בתחתית המסך – גם שם יש פנינים).