קורס על חופש

מטרה

מטרת הקורס לאפשר למשתתפים לגבש עבור עצמם תמונה לגבי חופש – ברמה האישית, הבינאישית והחברתית, ובכל תחומי החיים.

 • ברמה האישית: לאפשר לעצמי להיות מי שאני באמת מול עצמי. להקשיב לעצמי, למה שאני מרגיש/ה ורוצה, שפעמים רבות מוחבא מאחורי אוטומטים התנהגותיים, נורמות חברתיות שהסביבה החדירה אלי, פחד, אשמה, ובושה. להבין איך אני כופה על עצמי ואיך להשתחרר מזה. איך לפתח אמונה עצמית ואת האומץ לגלות מה אני באמת רוצה ולפעול בהתאם.
 • ברמה הבינאישית: לאפשר לעצמי להיות מי שאני באמת מול אחרים. לא להתחבא מאחורי מסיכות, להיות אותנטי, לבטא את הגבולות ואת הרצונות שלי. ומהצד השני, ללמוד לכבד את החופש והגבולות של הזולת – "חיה ותן לחיות", ללא כפייה.
 • ברמה החברתית: מהי חברה חופשית? כיצד החברה סביבנו מגבילה את החופש שלנו וכופה עלינו נורמות, תרבות, חוקים ,ומוסדות חברתיים, שחלקם לפעמים מזיקים לנו? איך אנחנו יכולים לפעול יחד כדי להשתחרר מהמגבלות האלו וליצור חברה חופשית באמת?

הקורס נותן ידע וכלים מעשיים לשימוש ביומיום, ומלמד בצורה חווייתית, כלומר דרך תרגילים, שיתופים, סימולציות של סיטואציות מהחיים, משחקים, ומשימות. נדבר גם על ערכים קשורים כגון ריבונות אישית, שְׁלוֹמוּת, אחריות אישית, הוגנות, אכפתיות, ביסוס האמת, ועוד.

נושאים

להלן רשימה חלקית של נושאים אפשריים לקורס (אולי נצטרך לחלק אותם ליותר מקורס אחד):

 • היחס לעצמי: כיצד החופש שלנו מוגבל בגלל דפוסים פנימיים מזיקים, כגון חוסר ביטחון, ריצוי, היתקעות בפחד, אשמה, בושה, התמכרויות, דחיינות, עבדות לרגשות, ואמונות מגבילות? כיצד אפשר להחליף אותם בדפוסים מעצימים כגון אהבה עצמית, ביטחון עצמי, מודעות עצמית, אחריות אישית, אומץ, תושיה, בגרות רגשית, ואמונות מעצימות?
 • חופש מנוירוטיות: כיצד המיינד האובססיבי שלנו כולא אותנו בחשיבה מזיקה שמובילה לסבל רגשי ולנזק מעשי? כיצד אנחנו יכולים להשתחרר מהסבל ומהכלא המחשבתי הזה, ולהיות חופשיים להתחבר לרגשות נעימים?
 • ריבונות אישית: מהי ריבונות אישית? כיצד אנשים אינם מכבדים את הריבונות האישית של עצמם ושל אחרים? כיצד אנחנו יכולים לכבד את הריבונות האישית שלנו ושל אחרים? נדבר על חשיבה עצמאית, כיבוד הגבולות של עצמנו, כיצד לסרב ולקבל סירוב, איך להימנע מכפייה וממניפולציות ואיך להגיב אליהן, סובלנות – "חיה ותן לחיות" ללא כפייה, ועוד.
 • חופש מול אחרים: איך אני יכול/ה לאפשר לעצמי להיות מי שאני באמת מול אחרים? לא להתחבא מאחורי מסיכות, להיות אותנטי, לבטא את הגבולות ואת הרצונות שלי, ולא לאפשר לחששות שלי לעצור אותי?
 • נורמות חברתיות: מהן הנורמות החברתיות והתרבותיות שקיימות סביבנו? איך אנחנו יכולים לזהות אותן? איך אנחנו יכולים לבחון האם הן מתאימות לנו או לא? איך לפתח אומץ להקשיב לעצמנו ולפעול לפי האמת שלנו כאשר היא מנוגדת למיינסטרים המקובל, ואיך להתמודד עם המחיר החברתי שאולי נאלץ לשלם על כך?
 • חופש מבורות: כיצד חוסר ידיעה ואמונות שגויות מגבילות את החופש שלנו, ואיך אנחנו יכולים לדעת מה נכון, ולהיחשף ליותר ידע מועיל?
 • אחריות ומשמעות: חופש בפני עצמו עלול להוביל להרגשת ריקנות, שיעמום, דיכאון. חשוב לאזן את החופש עם אחריות אישית ומציאת משמעות אישית.
 • חופש חברתי: מהי חברה חופשית? מהן החירויות המגולמות בזכויות האדם? כיצד החברה סביבנו מגבילה את החופש שלנו וכופה עלינו נורמות, תרבות, חוקים ,ומוסדות חברתיים, שחלקם לפעמים מזיקים לנו? איך אנחנו יכולים לפעול יחד כדי להשתחרר מהמגבלות האלו וליצור חברה חופשית באמת?
 • נושאים נוספים: בקורס לא נוכל לדבר על כל הנושאים הקשורים לחופש, אך נוכל לסקור בקצרה נושאים נוספים ולתת הפניות למקורות ללימוד נוסף בנושאים כגון: חופש בריאותי (איך להגדיל גמישות וחוזק ולהפחית כאבים פיזיים ומחלות), חופש כלכלי, חופש במערכות יחסים ובמיניות, ועוד.

בינתיים, עד שיהיו חומרים נוספים, הנה שיחה על חופש פנימי: